Lokma

Lokma Tatlısı Hakkında Bir Kaç Söz

Tatlıcıların ve pastacıların en temel malzemesi un, şeker ve yağdır. Genelde bu malzemelere çeşitli malzemelerin de karıştırılması ile bütün ürünler ortaya çıkar. Lokma ise sadece bu ana malzemelerden oluşturulmuş harika tadı ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu basit malzemelerin kullanışı onun aynı zamanda hafif ve mide dostu oluşunun da sırrını açıklamaktadır. Bu malzemelerin kolay bulunabilirliği ve ucuz olması onun ucuzluğunun sebebidir.

Çeşitleri Nelerdir

Lokma tatlısı birkaç değişik şekilde yapılmaktadır. Ortası boş küçük halka şeklinde olanına halka lokma denir. Küçük yuvarlak küre şeklinde olanına saray lokma denir. Bunun biraz daha küçüğüne de fındık lokma denmektedir.

Başka ülkelerde hemen hemen aynı malzemelerle kullanılarak yapılan bu tatlının değişik isimlendirilmesi söz konusudur. Örneğin Amerika’da üretilen Donut yapı olarak lokmaya oldukça benzemektedir. Fakat gerek pişirilmesi gerekse de kullanılan malzemelerle lokmadan ayrılmaktadır. Donutun üzeri çeşitli yiyeceklerle süslenerek servis edilmesine karşın lokma sade olarak sunulmaktadır.
Bu tatlı ülkemizde de yöreye göre değişik şekillerde sunulmaktadır. Örneğin iç Anadolu’da şerbetsiz ve peynirle beraber sunulur. Bu hali ile de gene hafif ve lezzetlidir. Fakat genelde İzmir’de olduğu gibi bir tatlı olarak tüketilmektedir.

İzmir harici yerlerde evlerde, tatlıcılarda bulunan bu tatlı İzmir’de en çok tüketilmesine rağmen hiçbir yerden satın alamazsınız. Ayrıca ev hanımları da evlerinde İzmir lokma yapmazlar. Çünkü buna ihtiyaç duymazlar. Bu tatlı yaz kış yılın her zamanında İzmir’in her yerinde bedava dağıtılan bir yiyecektir.
Anadolu insanının paylaşım ve dayanışma duyguları diğer coğrafyalardan çok daha fazladır. Geçmişten beri bir evde ölen birisi olduğunda hiç kimse onu yalnız bırakmazdı. Kimi yerlerde gelip yemek yaparak kimi yerlerde hazır yemek getirerek ölü evine gelen misafirlere hizmet etmektedirler. Ölü evi de belirli bir süre sonra buna karşılık bir tatlı dağıtarak hem ölüsünü anmakta hem de insanlara bir cevap vermektedir.

lokma

WhatsApp Yazın