İzmir Lokmacı

İzmir lokmacı kimlere denir?

Lokma tatlısı dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli biçimlerde karşımıza çıkan yapımı ve malzemeleri son derece basit hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Bu tatlıyı üreten insanlara da İzmir lokmacı denmektedir. Şekil ve yapı itibarı ile aynı olup farklı coğrafyalarda farklı isimler almaktadır. Örneğin Amerika’da donut, İskandinav ülkelerinde demir tatlısı denmektedir. Ülkemizde lokmanın geçmişi çok eskilere dayanmakta olup insanların evlerinde kendilerinin yapıp dağıttığı bir tatlı çeşididir. Fakat zamanla insanlar kendileri yapamaz olmuş ve mesleği tatlıcılık ya da pastacılık olan insanlar yardımı ile bu geleneği sürdürmeye çalışmışlardır. İşte bu insanlara zamanla lokmacı denmeye başlanmıştır.
Her ne kadar günümüzde lokma firmalarının sayısı artsa da bunlardan kaçının gerçek lokmacı olup olmadığı tartışmaya açıktır. İzmir’de lokma imalatı ve dağıtımı işi her kesin bildiği üzere çoğunlukla araç üstünde gerçekleşmektedir. İşte bu lokma üretimini oldukça kolaylaştırmanın yanı sıra aynı zamanda işin ehli olmayan insanların da rahatlıkla İzmir lokmacı olabileceğini sanmasına yol açmaktadır.

Lokma yapmak zor mudur?

Lokma tatlısı sanıldığının aksine oldukça ince detaylara dikkat edilmesi gereken, ince işçiliğin ve ustalığın ön planda tutulduğu bir iştir. İlk olarak hamurdan anlamak gereklidir. Hangi un çeşidinin en iyi sonuç verdiği hangi yağın lezzete lezzet kattığı hangi yağın kullanılmaması gerektiğini çok iyi bilmesi gereklidir. Ayrıca hamurun kıvamı yağın ısısını da ezbere bilmesi şarttır.
Biz babadan oğula geçen tatlıcılık ve pastacılık işinde üçüncü kuşak olarak iyi bir İzmir lokmacı olmak için sürekli kendimizi geliştirerek yen teknolojilere hızla uyum sağlayıp kısa sürede seri üretime geçmenin en iyi yollarını bilen bir ekibimiz. Sadece lokma imalatındaki ustalığımız değil aynı zamanda insanlarla iletişimimizin de üst seviyelerde olması için çeşitli araştırmalar ve geliştirmelerde bulunmaktayız. Klasik lokmanın modern yöntemlerle döküldüğü ve sunulduğu bir İzmir lokmacı arıyorsanız en doğru yerdesiniz diyelim.

İzmir lokmacı

WhatsApp Yazın